IT Logo Mavi-Beyaz

USOM

USOM nedir? USOM’un önemi ve görevleri nelerdir?

USOM, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi kelimelerinin kısaltmasıdır.

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM, TR-CERT), 20 Haziran 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile yayınlanan “Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve 2013-2014 Eylem Planı” 4. maddesi dahilinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde kurulmuştur.  Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi, ülkemizde siber güvenliğin sağlanmasına yardımcı olmada, ortaya çıkan tehditlerin belirlenmesinde, muhtemel saldırı ve siber güvenlik olaylarının etkilerinin azaltılması ve ortadan kaldırılmasına yönelik önlemlerin alınması ve belirlenen aktörlerle paylaşılması amacıyla kurulmuştur.

USOM, kendisine gelen ihbarları ilk aşamasından itibaren yöneten, özel ekipleri tarafından çözüm sürecine kadar takip eden ve değerlendiren resmi bir kurumdur. Aynı amanda ulusal ve uluslararası siber güvenlik tatbikatları düzenlenerek kamu kurum ve kuruluşlarının siber saldırılara karşı farkındalığının artırılmasına yardımcı olarak bilinçlendirme ve yönlendirme faaliyetleri sürdürmektedir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde kurulan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) başkanlık bünyesinde, ulusal ve uluslararası seviyede siber ortamda ortaya çıkan tehditler ile ilgili kendisine ulaştırılan ihbarları da değerlendirerek, söz konusu tehditlerin tespit ve bertaraf edilmesi için Kamu Kurumları ve özel sektör ile koordinasyon sağlamaktadır.

Kurumsal ve Sektörel SOME’ler ile kurumlara doğrudan ya da dolaylı olarak yapılan veya yapılması muhtemel siber saldırılara karşı gerekli önlemleri alınması, bu tür olaylara karşı müdahale edebilecek mekanizmayı ve olay kayıt sistemlerinin kurulması, bu ekipleri kurdurmak ve kurumlarının bilgi güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmaları yaptırmakla yükümlüdürler. 

Bu kapsamda İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde SOME ekibi kurulmuştur. SOME ekibi, USOM'dan gelen yönerge ve bildirgeleri takip ederek, muhtemel siber saldırılara karşı gerekli önlemleri alıp, bu tür olaylara karşı müdahale edebilecek cihazlarda gerekli güncellemeleri yaptırarak sistemleri güvenli ve güncel tutmaktadır. 

Siber olaylar ile ilgili her türlü soru ve problemleriniz için SOME ekibine some@bilgi.edu.tr e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.