IT Logo Mavi-Beyaz

SSL Sertifikası Nedir?

Web siteleri için SSL sertifikası neden önemlidir?

SSL sertifikaları site adreslerinin doğruluğunu kontrol eden, iki nokta arasındaki veri iletişimini şifreli kanal üzerinden yaparak güvenli bir şekilde iletilmesini sağlayan bir üründür. SSL sertifikaları hiç bir zaman yazdığınız kodun veya web sitenizin güvenliğini sağlamaz.

SSL sertifikaları sundukları garantiye, destek hizmetine ve ek özelliklere göre farklılık arz etmektedirler. Temelde tüm sertifikaların sağladığı teknik kazanım aynıdır.

Secure Sockets Layer (Güvenli Soket Katmanı) protokolü ya da daha sık kullanılan kısaltmasıyla SSL, web sitesi ile ziyaretçilerin kullandığı tarayıcı arasında güvenli bağlantı kurulmasına olanak tanıyor. Dijital Sertifika ismiyle de anılan bu protokol; kredi kartı işlemlerini, veri aktarımını ve üye girişlerini daha güvenli hale getiriyor. Son dönemde ortaya çıkan ihtiyaç doğrultusunda SSL sertifikası, bilgi güvenliği için forum sayfaları ve sosyal medya ağları tarafından da kullanılıyor.

SSL sertifikasını web sunucunuza yükleterek, markanızın veya vermiş olduğunuz hizmetlerin tanıtımına yönelik kurumsal internet sitenizde ziyaretçilerinizin güvenli bir şekilde oturum açmalarını sağlayabilirsiniz. Sunucunuza sertifikanın başarı ile yüklendiğini, web adresinizin önündeki uygulama protokolünün HTTP’den HTTPs’e dönüşmesinden anlayabilirsiniz. Aynı doğrultuda kilit simgesi ve yeşil çubuk da protokolün aktif olduğunu belirtiyor. Kullanıcılar, bir web sitesinde bu simgeleri gördüklerinde alışveriş yapmak veya üye olmak için daha istekli hale geliyor. Bu sayede de sektöre yeni giren bir girişim, rahatlıkla sadakat seviyesi yüksek kullanıcıları kendi çatısı altına çekebiliyor.

Web Siteleri için SSL Sertifikası Neden Önemlidir?

SSL sertifikası, bir kuruluşun web sunucusundaki bilgileri ile şifreleme anahtarını dijital olarak bağlayan küçük veri dosyalarından oluşuyor. Böylece hassas bilgilere, yalnızca izin verilen alıcılar erişebiliyor. Siz de sertifikanın bu özelliğinden yararlanıp müşteri veya üyelerinizden gelen bilgilere sunucu dışından istenmeyen erişimi engelleyebilirsiniz. Kredi kartı numarası, kullanıcı adı, şifre gibi organizasyonunuz ve marka itibarınız için hayati öneme sahip verileri koruyarak güvenilirliğinizi artırabilirsiniz. SSL, bu yönü ile özellikle e-ticaret girişimlerinin başarılı olma ihtimaline kayda değer oranda etki ediyor.

Şifrelemeye ek olarak SSL sertifikası, kimlik doğrulama da sağlıyor. Protokolün doğru sunucuya bilgi gönderildiğinden emin olunmasını sağlayan bu özellik sayesinde aynı işlemi gün içerisinde birden fazla bilgisayardan yapan müşterilerinizin kötü niyetli üçüncü kişiler tarafından kandırılmalarının önüne geçebilirsiniz. Yalnız sertifikanın bu özelliğinden verimli bir şekilde yararlanabilmek için güvenilir bir SSL sağlayıcısından hizmet almak gerekiyor. Çünkü her sağlayıcının müşterilerine sunduğu sertifika, bünyesinde barındırdığı özellikler bakımından farklılıklar gösterebiliyor.

SSL Sertifikası Arama Motoru Sıralamasını Etkiler mi?

SSL sertifikasının sıralamaya etki etmesinde, Google Chrome başta olmak web tarayıcıların katkısını göz ardı etmemek gerekiyor. Kullanıcılar, belirli anahtar kelimeleri kullanarak arama yaptıklarında genelde ilk sayfada listelenen siteleri ziyaret etme eğiliminde oluyor. Eğer inceledikleri sitede SSL sertifikası kurulu değilse tarayıcı otomatik olarak kullanıcıyı uyarıyor. Kullanıcılar, böyle bir durumda üye olmak veya form doldurmaya devam etmek yerine daha güvenli seçeneklere yöneliyor. Bu sayede de güvenli web siteleri diğerlerine oranla daha fazla trafik elde ediyor. Dolayısıyla arama sonuçlarında sertifika kullanmayan rakiplerini geride bırakıyor.

SSL’in kullanıcı deneyimini daha üst seviyelere taşıması, arama motoru sıralamasında markanızı temsil eden web sitesinin rakiplerinizin bir adım önüne geçmesine ve ilk sayfada görüntülenmesine yardımcı oluyor. Eğer web siteniz aracılığıyla müşterilerinize ya da üyelerinize daha güvenli bir ortam sunarsanız size olan bağlılıklarını kolayca artırmış olursunuz.

Sonuç olarak kurulumu son derece kolay olan SSL sertifikası, web sitenizi daha güvenli hale getirerek hedef kitlenizin ihtiyaçlarını gidermek için öncelikle sizi tercih etmelerinin önünü açıyor. Bu sonucu elde ederken işinizi veya fikirlerinizi tanıtmanızı sağlayacak web sitenizin arama sonuçlarında yükselmesine de katkıda bulunuyor.