IT Logo En Color White

Software Updates

Güncellemeler neden önemlidir?Maalesef bilgisayar dünyasında kusursuz yazılmış bir yazılım yoktur. Hangi firma tarafından yazılmış olursa olsun her yazılımın mutlaka bir açığı vardır diyebiliriz.

Dünyanın dört bir yanında binlerce bilgisayar korsanı, her gün cihazlarımızda kullandığımız programların kodlarında açıklar arıyor ve bulduklarları zaman da bu açıkları sömürmek için her yolu deniyorlar.

Sonuç olarak güncel olmayan sistemler nedeniyle kişisel ve kritik verilerinizin çalınmasından tutun da çok ağır fidye tehditlerine kadar her gün onlarca güvenlik riski ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Sistemimizde bir antivirus programının olması onu korumak için tek başına yeterli değildir. Antivirus programları sisteme giren virüsleri tespit edip yakalar ancak virüs, tespit edilip yakalanıncaya kadar geçen sürede sisteme hasar verebilir.

Amaç; daha en başında zararlı yazılımların sisteme girmesini engellemek olmalıdır. Bunu yapmanın en kolay yolu ise tüm yazılımlarımızı güncel tutmaktır. Her firma yazılımını çeşitli testler ve güvenlik tedbirleri alarak piyasaya sürer ancak bu hiç bir zaman yeterli olmaz.

Zaman içerisinde tespit edilen güvenlik açıkları firmalar tarafından kısa süre içerisinde bir güncelleme yayınlamak sureti ile giderilir. İşletim sistemlerimiz de buna dahildir. Son kullanıcılar olarak bizlerin de yayınlanan bu güncellemeleri vakit kaybetmeden cihazımıza kurmamız gerekir.

İstanbul Bilgi Üniversitesinde, Bilgi Domain'nine dahil olan (kullanıcı adı ve şifre ile açılan) tüm Windows tabanlı bilgisayarlar  IT departmanı tarafından otomatik olarak güncellenmektedir.

Son kullanıcı olarak sizlerin ofis ve lab bilgisyarlarının güncellenmesi için herhangi bir aksiyon almanıza gerek yoktur ancak kişisel bilgisayarlarınız, telefonlarınız, tabletleriniz ve Windows işletim sistemine sahip olmayan diğer PC'lerinizin ( MAC, Linux gibi) güncellemelerini düzenli olarak yapmanız gerekmektedir.

Aşağıdaki rehberleri kullanarak sistemlerinizi nasıl güncelleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Windows 10 işletim sisteminin güncellenmesi.

Mac işletim sisteminin güncellenmesi.

Android işletim sisteminin güncellenmesi.

IOS işletim sisteminin güncellenmesi.