IT Logo En Color White

Antivirus

Antivirüs programı nedir?

Antivirüs programları, virüslere karşı yazılmış, temizleme, kurtarma işlemlerini yerine getiren koruyucu programlara verilen genel isimdir.  Antivirüs programları virüsleri bulmak, karantina altına almak/silmek için çeşitli yöntemler izler.

Bir antivirüs programının iyi olması için genel olarak aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekir.

  • Üretici firma tarafından sürekli güncellenmeli ve en son virüs tanımlarını bünyesinde barındırmalıdır.
  • Güvenilir ve kaliteli bir program olmalıdır.
  • Sağlam bir alt yapısı ve virüs veritabanı olmalıdır.
  • Diğer zararlı yazılımları da tespit edecek gelişmiş güvenlik özelliklere sahip olmalıdır.
  • Sistem performansına dramatik etki etmemelidir.

Antivirüs programları neden sürekli güncellenir?

Her gün binlerce yeni virüs kötü niyetli kişiler tarafından internete salınıyor. Bilgisayarlarda kurulu olan antivirüs programlarının bu virüsleri yakalayabilmesi için, virüsün antivirüs programının veritabanında önceden tanımlanmış olması gerekmektedir.

Üretici firmalar en son çıkan virüslerin ve zararlı yazılımların tespit edilebilmesi için, kendi antivirüs programlarını sürekli güncelleyerek en son virüs tanımlarını antivirus programının veritabanına kaydeder. Bu yüzden antivirüs programları sık sık otomatik olarak güncellenir. Güncel olmayan bir antivirus programı bilgisayar için gerekli korumayı sağlayamaz.

Eğer bilgisyarınızda bir antivirus programınız yoksa, aşağıdaki linklerden istediğiniz antivirus programını bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz.

Avast Antivirus

Kaspersky Antivirus